Technologie wearables jako krok w kierunku profilaktyki zdrowia

Wpływ technologii na naszą codzienność jest coraz większy. Przyzwyczailiśmy się już do ciągłego noszenia przy sobie smartfonów, ale to nie koniec. Coraz chętniej nosimy także zegarki, które pozwalają nam pozostać w kontakcie z wiadomościami czy mailami. Ale to nie wszystkie funkcje tego typu urządzeń.

Dziś jednak spojrzymy na technologię wearables z innej perspektywy. Dla wielu osób założenie smartwatcha czy opaski sportowej to pierwszy krok do zmiany swojego trybu życia. Sprawdźmy, czy tego rodzaju urządzenia mogą odgrywać ważną rolę w dbaniu o własne zdrowie oraz kompleksową profilaktykę zdrowotną.

Co to są urządzenia wearables?

Zacznijmy od krótkiego wprowadzenia technologicznego. Pod pojęciem urządzeń wearables rozumiemy różnego rodzaju gadżety elektroniczne, które są jednocześnie elementami naszego codziennego stroju. Zazwyczaj więc mają one postać inteligentnych zegarków lub opasek. Większość z nich oferuje funkcje, które można podzielić na dwie sfery: pierwsza dotyczy łączności z naszym smartfonem – odczytywania powiadomień, odbierania połączeń, sterowania odtwarzaczem muzyki czy nawet płatności zbliżeniowych. Druga sfera wiąże się ze zdrowiem – niemal wszystkie dostępne na rynku smartwatche wyposażone są w krokomierz, licznik kalorii, pulsometr czy nawet tryby fitness, które pomagają w treningu. I właśnie na tych funkcjonalnościach skupimy się, aby sprawdzić, czy korzystanie z tego typu gadżetów może realnie wpłynąć na zdrowy tryb życia. Czy parametry, o których informuje smart band faktycznie mogą okazać się pomocne w profilaktyce zdrowia?

Zobacz też:  Jak prawidłowo przechowywać leki? Poradnik dla każdego pacjenta

Zdrowy tryb życia w modzie

Nowe modele smartwatchów czy opasek sportowych szczycą się coraz większym wachlarzem aplikacji i mierników, które dostarczają użytkownikom jeszcze więcej informacji na temat ich stanu zdrowia. To, jak zachwalane i reklamowane są nowe funkcje inteligentnych zegarków sprawia, że bycie fit oraz generalnie zdrowy tryb życia stały się nie tylko wytyczną lekarzy, ale wręcz modą. Znajomi porównują między sobą liczbę przebytych kroków oraz spalonych kalorii, a producenci smartwatchów prześcigają się w udostępnianiu jak największej liczby programów treningowych.

Wraz z upowszechnieniem się urządzeń wearables wróciła moda na zdrowy tryb życia, a zakup smartwatcha czy opaski może być pierwszym krokiem do gruntownych zmian w naszej codzienności.

Czy rezultaty pomiarów opasek sportowych są wymierne?

O ile funkcjonalności urządzeń wearables sprawiły, że o swojej aktywności fizycznej w ciągu dnia wiemy znacznie więcej, o tyle do poszczególnych pomiarów tego typu urządzeń należy podchodzić z umiarkowanym dystansem. Weźmy chociażby pod uwagę niezwykle popularny krokomierz. Robienie codziennie od 6000 do 10 000 kroków ma udokumentowany wpływ na poprawę zdrowia, jednak już sama technologia liczenia ludzkich kroków bywa zawodna. Wystarczy przytoczyć takie przykłady jak naliczanie kroków u kierowców, którzy ruszają ręką podczas prowadzenia auta lub z kolei brak naliczonego dystansu u osób, które spacerują z wózkiem dziecięcym i ich dłoń spoczywa spokojnie na uchwycie. Poszczególne liczniki kroków czy pulsometry charakteryzują się większą lub mniejszą dokładnością, dlatego nie trzeba od razu zgłaszać się do lekarza, jeśli urządzenie zaalarmuje nas o zbyt wysokim tętnie.

Jednocześnie nie oznacza to, że wskazania urządzeń wearables należy traktować wyłącznie jako ciekawostkę. Wiele dolegliwości, z jakimi zmaga się znaczna część naszego społeczeństwa postępuje powoli i z początku nie objawia się żadnymi wyraźnymi symptomami. Dlatego zatem jeśli nasz smartwatch regularnie będzie informował nas o wysokim pulsie, nawet jeśli nie uprawiamy w danej chwili wysiłku fizycznego, może to być sygnał, aby skonsultować się z lekarzem, którzy przy pomocy dokładniejszych narzędzi sprawdzi nasz stan zdrowia.

Zobacz też:  Korzyści z mezoterapii igłowej, które warto znać

Nie zapominajmy o regularnej profilaktyce

Monitorowanie tętna, wysoka średnia dzienna kroków i spalonych kalorii nie oznaczają, że z naszym zdrowiem wszystko w porządku. Wskazania urządzeń wearables mogą być pomocnym sygnałem o kłopotach ze zdrowiem, natomiast nic nie zastąpi odpowiedniej profilaktyki. Tak jak dzieci profilaktycznie są szczepione, aby uniknąć poważnych chorób, tak dorośli, zwłaszcza po 40. i 50. roku życia powinni regularnie korzystać z możliwości badań profilaktycznych.

Szczególnym przykładem są panie. Na rynku smartwatchów trendem są aplikacje, które dostarczają informacji na temat cyklu menstruacyjnego. Tego typu dane zbierane przez urządzenie mogą być przydatne przy codziennym funkcjonowaniu, jednak nic nie zastąpi profesjonalnych badań ginekologicznych u kobiet. Dlatego oprócz sprawienia sobie nowej opaski sportowej, która zapewni wsparcie w czasie cyklu, warto także skorzystać z kompletu badań dla kobiet, które znajdziemy na stronie https://polmed.pl/badania/kobieta/profilaktyka-ginekologiczna/.

Podobnie jest ze wszelkiego rodzaju testami. Wysokie wskazania smartwatcha mogą zasygnalizować nam pewien problem, natomiast nie zweryfikujemy przy jego pomocy faktycznego stanu zdrowia. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem w przypadku wątpliwości będzie test, taki jak ten dostępny na stronie https://polmed.pl/badania/kobieta/test-na-endometrioze-endomkit/. Tylko profesjonalne badania pozwolą Ci zweryfikować swój stan zdrowia.

Treść promocyjna



Zobacz także:
Photo of author

Agata Bartoszewska

Dodaj komentarz